ניתוח שיני בינה

כל החיים אנחנו שומעים על שיני בינה, שיום אחד יצוצו משום מקום, יכאיבו לנו ויתמקמו לנו בפה. התהליך הזה של בקיעת שיני בינה הוא תהליך שמתרחש בשלב מאוחר יחסית בחיים שלנו, שלב שבו כל השיניים הקבועות שלנו התמקמו להן בפה שלנו, ושיני הבינה צריכות לתפוס את מקומן. לפעמים הן אכן מצליחות לתפוס את מקומן בטבעיות, אך לפעמים הן מביאות איתן בלאגן שלם שמצריך טיפול דחוף. ניתוח שיני בינה הוא האפשרות שיכולה לשמור על סט השיניים שלכם שלם וישר, ולכן כדאי להכיר את האפשרות הזו קצת יותר מקרוב.

ניתוח שיני בינה – כי לא תמיד הצמיחה עוברת בצורה חלקה

ברי המזל שבינינו, יכולים להנות מבקיעת שיני בינה שמלווה בקצת כאבים, אך מסתיימת בצורה מוצלחת למדי. לעומת אותם ברי מזל, קיימים גם אנשים שנאלצים לסבול מכאבים חמורים וחריפים בעת בקיעת שיני הבינה, משום שהן גורמות לתזוזה של השיניים הקיימות שלנו, או צומחות ביניהן ולמעשה "נכלאות" ביניהן.

צורת הצמיחה הזו של שיני הבינה היא כמובן לא תקינה בשום אופן, ולכן היא מצריכה טיפול. ניתוח שיני בינה בא במטרה לעזור לשיני הבינה להיחלץ מה"כלא" שאליו הן נכלאו, ועל מנת לאפשר לשיניים הקבועות לא להיפגע מהצמיחה הפתאומית של שיני הבינה.

אז ניתוחי שיני בינה הם למעשה עקירה?

נכון מאוד. ניתוחי שיני בינה הם ניתוחים שמתבצעים על מנת לעקור את השן, ולחלץ אותה מהמקום שאליו היא נקלעה. שיני בינה בוקעות בשלב מאוד מתקדם, ולכן במידה והן לא משתלבות בצורה טבעית עם סט השיניים הקיים – מקומן מחוץ לחלל הפה.

איך מחליטים על ביצוע של ניתוח שיני בינה?

אז קודם כל, כדאי שתבינו למה בדיוק לצפות ומתי. בקיעתן של שיני בינה מתרחשת בגילאי העשרים המוקדמים, לקראת גילאי 20-22 לערך. כמובן שגם באופן רגיל כדאי שתבקרו אצל רופא השיניים המטפל שלכם אחת לחצי שנה לשם ביקורת ואבחון, אולם סביב גילאים אלו, וכאשר אתם מרגישים בתחילתה של בקיעת שיני הבינה, כדאי להקפיד אפילו יותר על הביקורים התכופים אצל הרופא.

ברגע שבקיעת שיני הבינה תתחיל, קיימות כמה אפשרויות:

1. אתם תרגישו קצת כאבים חולפים, אך שיני הבינה יתקבעו במקומן בצורה טובה וטבעית.

2. אתם תרגישו את כאבי הצמיחה של שיני הבינה, ולאחר הצמיחה תמשיכו לחוש בכאבים חזקים – דבר שיעיד על צמיחה בלתי תקנית שלהן, אותה לא תוכלו לראות בעצמכם.

3. אתם תרגישו כאבים הן לאורך הליך הצמיחה והן בסיומו, וגם תוכלו להבחין בעצמכם באופן ויזואלי בצמיחה הבעייתית שלהן.

בכל אחת מהאפשרויות האלו, בין אם צמיחת השיניים נראית ומרגישה תקנית ובוודאי כאשר לא – כדאי לגשת לרופא השיניים המטפל שלכם לאבחון וקבלת זווית מקצועית שתוכל לקבוע לגבי ההמשך.

מה עושים במהלך ניתוח שיני בינה?

ניתוח שיני בינה יכול להגיע בכמה אופנים, כאשר ניתוח שיני בינה אחד לא יהיה דומה בהכרח לניתוח שיני בינה אחר. חלק מהניתוחים יכולים להתבצע בהרדמה מקומית, כאשר מדובר על מקרים קלים יותר, ואילו חלק מהם יכולים גם להתבצע בהרדמה מלאה – כאשר מדובר על מקרים חמורים יותר.

במהלך ניתוח שיני בינה יישלפו שיני הבינה שאינן הצליחו להשתלב בצורה תקינה וטבעית בחלל הפה, בצורה מיומנת ומקצועית, על ידי רופא השיניים המטפל שלכם. בחלק מהמקרים האיזור ייתפר, ברוב המקרים על ידי חומרים שנטמעים ומתמזגים עם חלל הפה, ולכן לא יהיה צורך לשלוף אותם אחרי ההחלמה.

האם ניתוח שיני בינה הוא הליך כואב?

ניתוח שיני בינה, כמו ניתוחים רבים אחרים, הוא ניתוח שעלול להביא איתו אי נוחות מסויימת שתחלוף לאחר מספר ימים. מה שבטוח הוא שעל אף הכאבים הנלווים – אין לוותר על ניתוח שיני בינה, שכן הוא היחיד שיכול לעזור לכם להחזיר לעצמכם את התפקוד התקין של חלל הפה, מבלי גורמים שמפריעים לו בפעולות כמו דיבור או אכילה.

תופעות לוואי לאחר ניתוח שיני בינה – למה צריך לצפות?

ניתוח שיני בינה יכול להוביל לתופעות לוואי כמו כאבים חזקים באיזור הניתוח בימים הסמוכים לו, כמו גם תחושת נמלול שיכולה להיות מורגשת באיזורי החניכיים והלשון הסמוכים לאיזור שבו התבצע הניתוח.

על מנת להקל על הליך ההחלמה, כדאי להקשיב בקפדנות להוראות הרופא בכל הנוגע לצחצוח שיניים לאחר הניתוח, שמירה על היגיינת הפה, הימנעות מאכילת מאכלים או שתיית משקאות מסויימים ומנוחה.

ניתוח שיני בינה יכול להיות טוב אבל הוא גם יכול להיות מעולה – במי מהם תבחרו?

ניתוח שיני בינה ידוע בתור אחד מההליכים הרפואיים הנפוצים ביותר בעולם רפואת השיניים, ובעקבות הצורך הגדול בו, בהתאם גם מגוון האפשרויות הגדול של רופאי השיניים שמציעים אותו.

אז איך בוחרים מביניהם?

ניתוח שיני בינה צריך להתבצע במקצועיות ומיומנות רבה, ולכן רופא השיניים שלכם צריך להחזיק בניסיון והידע המתאים על מנת לבצע אותו כהלכה. לכן, רגע לפני שאתם פותחים את הפה על כיסא הטיפולים, שימו לב היטב מי עומד לטפל בכם.

ד"ר גיא בר משה – לניתוח שיני בינה לא פחות ממושלם

כדי לקבל תוצאות נהדרות ולהבטיח שהטיפול שתקבלו יהיה מסור ועדין עד כמה שאפשר, כדאי שתכירו את ד"ר גיא בר משה. ד"ר בר משה מציע טיפולים רבים, וביניהם גם ניתוח שיני בינה, ששומרים על סטנדרטים גבוהים מאוד של איכות ומקצועיות.